Regisztráció és bejelentkezés

Aquincum újraértelmezése

A témám az ókori Aquincum területén található romok, melyek az Óbudai városszövet részét képezik, de mégis kívül esőként és kihasználatlanul állnak. Egy részük forgalmas közlekedési csomópontokban helyezkedik el, „beszorítva” utak vagy épületek közé, és vagy nem látogatható , vagy semmilyen módon nincs feltüntetve, kiállítva. Ezt a problémát szeretném orvosolni kutatásom során, egy egységes arculatot teremteni a területnek és bővebb betekintést nyerni arra, hogy miként integrálható egy régi város maradványa a modern városéba.

A kutatásomat más példák keresésével kezdtem, merítettem abból, hogy hányféleképpen lehet megközelíteni az épített örökségünket és mit is jelentenek a különböző szemléletek szerint. Mennyire próbálnak elszakadni vagy éppen igazodni a megmaradt épületekhez, inkább egy térbeli tárgyként, egy eszközként vagy gondolatként, a kultúra részeként tekintenek rájuk.

A példákon keresztül vizsgáltam a különböző eszközöket is, amelyekkel ki lehet állítani ezeket a romokat és megalkottam egy eszköztárat, amelyet később alkalmazhatok. A különböző eszközöket több szempontból vizsgáltam, és egymáshoz képest is összehasonlítottam a szempontrendszerem szerint. Olyan tulajdonságokat hangsúlyoztam ki, amik az eszközök későbbi alkalmazása szempontjából relevánsnak találtam, például a térbeli kiterjedésük és hogy mennyire interaktívak.

Tervezési helyszínemnek a Flórián teret tűztem ki. Az a célom, hogy miután a helyszín tulajdonságait és igényeit felmértem, a korábban elkészített eszköztár segítségével egy olyan térben és funkcióban komplex kiállítóteret hozzak létre, amelyben a terület és a romok legjobb kihasználtság szerint látogathatóak lesznek.

Irodalomjegyzék:

- Németh Margit 1991. Aquincum. Feltárások az 1981-1988 közötti időszakban. Budapest Régiségei 28.sz.: Oldal 91-105

- Kaba Melinda 1991. Thermae maiores legionis II. adiutricis. Statiquum Kiadó. Budapest.

- Dr. Wellner István 1972. A római kor leletei az újjáépülő Óbudán. Élet és tudomány 27.évf.: Oldal 118-123

- Istvánfi Gyula 2006. Elméleti-, épített-, virtuális rekonstrukció (a Kronoszkóp ürügyén). Budapest Régiségei 40.sz.: Oldal 315-321

- Zsidi Paula 2006. A papírtól a képernyőig - aquincumi rekonstrukciók. Budapest Régiségei 40.sz.: Oldal 323-336

- dr. Entz Géza 2019. A műemléki gondolat sorsa a XIX. században, Magyarországon. Magyar Művészet 2019/2: Oldal 63-70

csatolmány

szerző

  • Hahn Veronika Renátá
    Építészmérnöki nappali alapképzés (BSc)
    alapképzés (BA/BSc)

konzulens

  • Dr. Fonyódi Mariann
    egyetemi docens, Urbanisztika Tanszék