Regisztráció és bejelentkezés

A ma megoldása = a holnap problémája?

Minden generációt foglalkoztatnak aktuális problémák, melyekre keresik a választ, azonban a megoldások hosszútávú hatását hajlamosak vagyunk figyelmen kívül hagyni. Gyakran emiatt új kihívásokat állítunk a következő nemzedék elé, rákényszerítve őket saját válaszaik keresésére.

Ezt a folyamatot Belső-Erzsébetvárost vizsgálva is megfigyelhetjük: a második világháborút követően a terület hanyatlásnak indult, azonban néhány fiatal meglátta a lehetőséget, és sorra egymás után romkocsmákat nyitottak, mely végül a bulinegyed kialakulásához vezetett. A terület felélénkült, kiemelt turisztikai célponttá alakult, mára élhetetlenné téve a városrészt.

A rövidtávú gondolkodásról ma már tudjuk, hogy saját vesztünket jelentheti. Egy pozitív jövőkép elérése érdekében fontos, hogy átgondoltan cselekedjünk. A ma jónak gondolt beavatkozásaink vajon mennyire fenntarthatóak? Nem okoznak-e további nehézségeket az utánunk következőknek? Lehetséges- e végleges válaszokat találni, vagy a jövő kiszámíthatatlansága mindig felülírja az emberi kéz munkáját?

TDK munkánk egy kísérlet a mesterséges intelligencia felhasználásával, mellyel ezeket a kérdéseket vizsgálva mutatnánk be Erzsébetváros lehetséges alakulását a következő generációk szemszögéből. A folyamatot egy képpár-sorozat eleveníti meg, mely mindig a jelenlegi állapotot állítja párhuzamba egy AI által generált jövőképpel.

A mesterséges intelligencia begyűrűzött mindennapjainkba, és gyökeresen változtatja meg többek között a munka világát is. A program a fejlődésének elején tart, emberi léptékben még csak egy gyerek értelmi szintjén jár, nálunk azonban sokkal gyorsabban fejlődik. Fontos, hogy időben lépjünk, és kitapasztaljuk, milyen lehetőségeket, újításokat rejt magában.

A műfaj sajátosságát a kiszámíthatatlanság adja. A prompt engineering folyamata során szavakkal adjuk meg, mit szeretnénk látni, a végeredmény nagyrészt azonban mégsem rajtunk múlik. A mesterséges intelligencia tudásbázisa nagyságrendekkel nagyobb az emberénél. Egy kép létrehozásához minden számára elérhető információt megismer és felhasznál, így számunkra is meglepő eredményt alkothat.

A TDK munkánk végeredménye egy művészeti projekt, mely Belső-Erzsébetváros általunk gondolt jövőképéről, koncepciójáról, a képgenerálás módszeréről szól, kiegészítve az általunk készített és az AI által manipulált képekkel.

csatolmány

szerzők

  • Magassy Eszter Réka
    Építészmérnöki mesterképzési szak osztatlan
    egységes, osztatlan képzés
  • Molnár Kata Zsuzsanna
    Építészmérnöki mesterképzési szak osztatlan
    egységes, osztatlan képzés

konzulens

  • Dr. Wettstein Domonkos
    egyetemi adjunktus, Urbanisztika Tanszék