Regisztráció és bejelentkezés

A tér játékszer – A gördeszkázás és az épített környezet

Az tér játékszer – A gördeszkázás és az épített környezet

Az urbánus környezet megértéséhez gyakran vizsgáljuk a város szövetét, rétegeit, funkcióinak használatát. A közösségek mozgását, térhasználatát szokásait. Megvizsgáljuk a lokáció, a környezet és a használok komplex viszonyait és az így kapott környezeti igényeknek és a jövőnek tervezünk és hozunk létre tereket.

A városi terek életének elengedhetetlen velejárója a változás. Az kiváltó okok felkutatása és megértése elengedhetetlen a tervezés során, azonban céljai eléréséhez felhasznált fizikai eszköz készlet mára tudatosan használjuk.

Ezek az eszközök, utakat jelölnek ki, szinteket köt össze vagy határol el, falakat húz, tereket hoz létre, nyit meg és kapcsol össze. Felületeket, formákat, funkciókat hoz össze és formál egésszé. Az ilyen tereket használva az emberek alkalmazkodnak, értelmeznek és átértelmeznek. A tervezett funkcióknak megfelelően, közlekednek, , pihennek, fogyasztanak, kikapcsolódnak, tárolnak és szórakoznak mindennapjaikban.

Azonban van egy olyan városi szubkultúra, akik számára ezek a kijelölt és kialakított terek más értelmet és egy rejtett réteget fednek fel. Az egyik ilyen réteget a gördeszkás extrémsportolók alkotják.

Az elemzésem során megvizsgálom a sportág múltját és kialakulásának történetét, amely nagyban segít a történelmi és ezáltal építészettörténeti kontextusba helyezni ennek a társadalmi jelenségnek a kialakulását. Kapcsolatot keresek a modern építészet sajátos elemei és megoldásai, valamint a gördeszkás kultúra elterjedését és fejlődését között.

A gördeszkázás térhasználatának megértéséhez fontos, a szubkultúra és az épített környezet közötti fellépő fizikai, szociális, szellemi és érzékszervi kapcsolat ismertetése és bemutatása, amely alapján az építészet használata és élvezete egy új szögből is bemutatható. Az tervezők által előírt térhasználat és bemutatási szándék értelmezése és újraírása valamint a használaton kívüli, elhagyatott és a társadalmi mozgás terein kívül eső terek funkcióval való felruházása mind eleme egy olyan szubkultúrának amelynek értelmezése és megértése hasznos eszköz lehet az épített környezet értelmezésében.

A gördeszkázás töretlen népszerűsége és sportolók mennyisége alapján nem egy múló korszakról van szó, hanem a városok aktív szereplőiről, akiknek hatása a kultúránkra, jelképeinkre, öltözködésünk, zenénkre és egyéb művészeti ágainkra mind-mind kimutatható.

Elemzésem célja, hogy betekintést adjon az építészet és épített környezet egyik alternatív értelmezi módjába és bemutassa a lehetséges kapcsolódási pontokat.

Kép: Erik J. Pettersson skateboarding in Shanghai (2014). Photograph @Nikwen

szerző

  • Vajda Zoltán
    Építészmérnöki mesterképzési szak osztatlan
    egységes, osztatlan képzés

konzulens

  • Dr. Wettstein Domonkos
    egyetemi adjunktus, Urbanisztika Tanszék