Regisztráció és bejelentkezés

Fabeton öszvérfödémek, mint átmenet vagy alternatíva

Dolgozatomban a fa és vasbeton kombinálásából kialakított födémek által nyújtott lehetőségeket vizsgálom. Elsősorban épületszerkezettani és tartószerkezeti szempontokat figyelembe véve általános fesztávolságokat határozok meg terhelés, vastagság és kialakítás, valamint a födémet befogadó rendszer függvényében. Szintén célként tűztem ki kivitelezési, és/vagy környezettudatossági szempontból kedvezőbb alternatívaként felkínálni ezt a szerkezetet, az építőanyagok és azok technológiai feltételeinek árainak, ökológiai lábnyomuknak és ezeknek földrajzi kontextustól való függvényüknek vizsgálatával alátámasztva.

Elsődleges célomhoz adekvát információt biztosít a témához ajánlott szakirodalom. Azonban az ökológiai és kivitelezési adatokhoz tágabb ismeretekre lesz szükségem: Az anyagok hozzáférhetősége (ár és ökológiai szempontok) elsősorban földrajzi kérdés, de ez másodsorban a technikai feltételeket is befolyásolja. (ahol széleskörben használnak egy anyagot, ott idővel kifejlődik a hozzá tartozó technológiai fegyelem is.)

Ezen vizsgálatok relevanciáját elsősorban a környezetvédelmi és kivitelezési szempontok adják. A világ szén-dioxid kibocsátásának kb. 8 százalékáért a cementgyártás a felelős, célszerű emiatt a födém fajlagos betonigényét csökkenteni, illetve a beton újrahasználhatóságát helytől függően megvizsgálni. Tartószerkezeti és kivitelezési hatásai is lehetnek ennek, ugyanis a beton önsúlya általánosan kb. 2,5-szöröse a szerkezeti fának, ez kisebb önsúlyt és könnyebb kivitelezést jelenthet. Továbbá mivel a beton nem képes húzást felvenni, vasbeton födémeink húzott oldalai berepednek. Ez azt jelenti, hogy a húzott oldalon csak az acélbetéteket védi a lúgos cementközeg. Általánosan a vasbeton lemezfödémek nyomott zónája körülbelül a keresztmetszet 1/5-1/7-ed része a tartó nyomatéki maximumában. Ezt nagyban kiküszöbölhetjük speciális keresztmetszetű födémpallókkal, pl. TT panelekkel, de ezek szerkezeti magassága és nehéz mozgatása kisebb építkezéseken nem engedhetőek meg. Az archetipikus fa gerenda-vasbeton lemez öszvérfödém is pont hasonlóan viselkedik, csak kisebb önsúllyal, könnyebben kivitelezve.

A környezetvédelem, idő- és pénztakarékosság egyre fontosabb szerepei miatt egy jól megtervezett fabeton öszvérfödém legalább ideiglenesen alternatívát nyújthat teljesen vasbeton társaival szemben.

szerző

  • Ungvárszki Szabolcs Levente
    Építészmérnöki mesterképzési szak osztatlan
    egységes, osztatlan képzés

konzulensek

  • Dr. Dobszay Gergely
    egyetemi docens, Épületszerkezettani Tanszék
  • Dr. Pluzsik Anikó
    adjunktus, Szilárdságtani és Tartószerkezeti Tanszék