Regisztráció és bejelentkezés

Egy vályogház új élete - A Tovább Élni Egyesület közösségi műhelyének felújítása

Egy vályogház új élete

A Tovább Élni Egyesület közösségi műhelyének felújítása

A 2011-es népszámlálás adatai szerint a magyarországi családi házak megközelítőleg egyötöde vályog- vagy földház, amelyek kétharmada 1960 előtt épült. Egy részük nagyon rossz állapotban van, de a többségük szakszerű felújítással megmenthető lenne. Gyakran merül fel ezért a kérdés, hogy a leendő használó felújítja, vagy inkább egy újat épít a helyére. Mi lesz az elbontott anyagokkal, ha a bontás mellett dönt? Kidobásra kerülnek, vagy esetleg újra felhasználhatóak egy későbbi építkezés alkalmával? Vályogházak esetében különösen izgalmas a kérdés, hiszen az anyag teljes mértékben újra felhasználható lenne. Kevesen vállalkoznak ma már új vályogház építésére, a felújítás pedig sokszor szakszerűtlenül történik, mivel nehéz hozzáértő mestert találni. A ma használatos építőanyagoknak teljesen más igényei vannak, így a megszokott technikákat egy vályogház esetén alkalmazva csak rövid távon működő megoldásokat kapunk, amelyek viszont hosszú távon a ház további állagromlásához vezetnek.

A perbáli építőtáborok keretein belül egy öreg vályogház felújításán dolgozunk. Célunk, hogy a Tovább Élni Egyesület tulajdonában lévő, jelenleg használaton kívüli házat alkalmassá tegyük arra, hogy a gyermekotthon közösségi műhelyeként működhessen. A munkát alapos kutatások és felmérések előzték meg, melyek segítségével sikerült a közel kétszáz éves épület történetét rekonstruálni. A ház élete során több átépítésen és felújításon esett át, leromlott állapotát a legutolsó szakszerűtlen beavatkozások idézték elő. A tábor első feladatait ezen hibák megszüntetése jelentette, hatásukra látványos javulás kezdődött el. Az új funkció az eddigiektől lényegesen eltérő használati, megvilágítási és szellőztetési igényeket támaszt, így több átalakítás szükséges. Bár a beavatkozások nem jelentősek, mégis nagy körültekintést kívánnak. A munkának még koránt sincs vége, de az eddig eredmények összegzése már most számos tanulsággal szolgál.

Dolgozatomban ezen konkrét ház elemzésén keresztül szeretnék olyan elveket és megoldásokat összegyűjteni, amelyek vályogházak esetében gyakran felmerülő problémákra adhatnak lehetséges válaszokat. Egyfajta stratégiát szeretnék mutatni, hogyan lehetne a sok hasonló, régi vályogházat lakhatóvá tenni, hogy ne a bontás legyen az egyetlen alternatíva.

/fotó: Kemes Balázs - 2020/

csatolmány

szerző

  • Drienyovszki Tímea
    Építészmérnöki mesterképzési szak osztatlan
    egységes, osztatlan képzés

konzulensek

  • Dr. Kemes Balázs
    egyetemi adjunktus, Középülettervezési Tanszék
  • Medvey Boldizsár
    doktorandusz, Épületszerkezettani Tanszék