Regisztráció és bejelentkezés

Nád a kortárs építészetben

Nád a kortárs építészetben

A dolgozat elkészítését egy Fertő-tó melletti nyaralás motiválta, mikor egyik este Gemeinde Weiden am See-ben, egy tóparti étteremben vacsoráztunk, mely 2016-ban épült nád homlokzatú épület volt. Korábban a nádnak ezt a fajta alkalmazását nem láttam, így nagy hatással volt rám. Felmerült bennem a kérdés, hogy a nádat ilyen formában mióta, milyen gyakorisággal használják, milyen előnyei lehetnek, ha vele burkolunk egy szerkezetet?

A magyar népi építészetben a közvetlen környezetből vett, természetes anyagokat alkalmaztak, mint például a fa, kő, sár, vályog és a nád. Tájegységre jellemzőek voltak ezek, a környezetföldrajzi adottságokból indultak ki. Az építőanyagok megújuló forrásból származó, fenntartható anyagok voltak, melyeket mára már többnyire elavultnak tekintünk.

Manapság egyre nagyobb jelentőséget kap a fenntarthatóság a mindennapokban, így az építőiparban is. Megfelelő válaszokat, megfelelő anyagokat kell találnunk a felmerülő kérdésekre. Az új szabványoknak és jogszabályoknak eleget téve a gyártók korszerű technikákkal előállított építőanyagokat hoznak forgalomba a fenntarthatóság jegyében. Valóban szükségünk van ezekre, vagy ha visszanyúlnánk a gyökerekhez akkor is megfelelhetnénk az új elvárásoknak?

Ha az értékek megőrzését célunknak tekintjük, akkor a hagyományos anyagokból épült házakat is meg kell feleltetnünk az új elvárásoknak. Ehhez tudnunk kell, mik azok a szerkezeti rendszerek melyek beilleszthetők a régi anyagok mellé. Építhetünk új épületeket hagyományos anyagokból, de szem előtt kell tartanunk azok alkalmazástechnikáját, hisz a mai sztenderd nem biztos, hogy párosítható a vályoggal vagy épp a náddal. Megoldásokat kell keresnünk, hogy tudjunk korszerűt alkotni a hagyományosnak nevezett anyagokból.

Dolgozatomban szeretném bemutatni a nád alkalmazástechnikáját, a felhasználás menetét a tóparttól a tetőig. Szeretnék kitérni az anyag előnyeire és hátrányaira attól függően, hogy milyen szerkezetben alkalmazzuk, legyen az tetőfedés vagy falburkolat. Kutatásom során tanulmányozom a népi építészet példáit, majd ezen alapok ismeretében megvizsgálom és bemutatom a nád kortárs alkalmazását szakirodalmakon és kiemelt példákon keresztül. Célom rávilágítani a nád jelentőségére a jelen építészetében.

csatolmány

szerző

  • Tóth Orsolya Krisztina
    Építészmérnöki mesterképzési szak osztatlan
    egységes, osztatlan képzés

konzulens

  • Dr. Halmos Balázs
    egyetemi adjunktus, Építészettörténeti és Műemléki Tanszék