Regisztráció és bejelentkezés

A Tiny House, mint lehetőség - Tapasztalatok és igények

A 2020-as év történései mindenkit egy kis lassításra kényszerítettek. Meg kellett szakítanunk az eddig megszokott életvitelünket, egyel hátrább kellett lépnünk, hogy onnan szemlélhessük a világunkat. Így sokak számára láthatóvá vált, hogy milyen válságállapotba kerültünk. Környezeti, szociális, gazdasági és politikai válságok követik egymást. A megoldáshoz újra kell gondolnunk az életmódunkat, a környezetünkhöz és az egymáshoz való hozzáállásunkat.

Az építés fejlődését is áthatja ez a környezeti felelősség. Több irányzat is igyekszik egyfajta építészeti megoldást nyújtani a problémákra. Világszerte nő az egyszerűséget és a kompakt, letisztult életmódot jelentő kis méretű épületek az un. „tiny house”-ok népszerűsége, amelyek létesítésekor releváns szerepet kap a környezettudatosság.

Ebben a dolgozatban ennek az irányzatnak értékelésével, és népszerűségének vizsgálatával foglalkozom. Az ezt az életmódot választó emberek motivációit, illetve az épülettípus elterjedésének okait és jellemző megjelenési formáit kutatom. A „tiny house”, mint termék potenciális piacát igyekszem feltérképezni ma Magyarországon. Összeállítottam egy kérdőívet, aminek segítségével felmérem, hogy milyen igényeik és tapasztalataik vannak az embereknek az otthonaikkal kapcsolatban, illetve hogy ezek az igények vajon összeegyeztethetők-e azzal az életformával, amit egy „tiny house” nyújtani képes.

A piacon mindig az a cél, hogy olyan terméket állítsunk elő amire van igény, és azt tudjuk majd jól értékesíteni. Talán most elérkezett az az idő, amikor nem a környezetünkön, hanem az igényeinken kell majd változtatnunk.

szerző

  • Ambriskó Eszter
    Építészmérnöki mesterképzési szak osztatlan
    egységes, osztatlan képzés

konzulens

  • Dr. Vidovszky István
    egyetemi docens, Építéstechnológia és Építésmenedzsment Tanszék