Regisztráció és bejelentkezés

Trifold - hajtogató-tömörítő algoritmus

Egy síkfelület adott térbeli alakzattá hajtogatása olyan feladat, amelyhez megszámlálhatatlan helyes megoldás tartozik. A lehetőségek közötti eligazodáshoz szükséges az alkalmazott hajtogatási módszer, idegen szóval algoritmus ismerete. Az algoritmusok ismeretében látszatra különböző formák között vonhatóak új összefüggések, és lehetségessé válik az egyedi megoldások általánosítása. A dolgozatban bemutatásra kerülő algoritmus célja is általánosítás: egy korábbi iskolai hajtogatási feladat intuitív megoldásának tanulságait alapul véve kísérel meg egy saját, trifoldnak nevezett formatípust megalapozni.

A trifold elemi formájában egy összehajtogatott, három részre tagolható szabályos térbeli háromszöglánc, az elején és a végén nagy modulméretű hajtogató szakaszokkal (amik elsősorban a forma térbeli kiterjedését és stabilitását biztosítják), középen pedig egy kisebb modulméretű tömörítő szakasszal (amiben az összehajtandó anyag nagy része koncentrálódik). A trifoldot létrehozó hajtogató algoritmus révén tetszőleges méretű téglalap hajtogatható vissza egy olyan komplex térbeli alakzatba, aminek külmérete az eredeti felület oldalhosszának törtrésze. A megfelelő modulméret megválasztása esetén pedig különböző méretű téglalapok hajtogathatóak vissza ugyanakkora külméretű alakzatokba, egyre ‘tömörebb’ végeredményt adva egyre nagyobb felületekre.

A dolgozat során tárgyalásra kerülnek a megalapozó egyetemi munka tanulságai, a hajtogató-tömörítő algoritmusok biológiában fellelhető analógiái, és a tervezés során figyelembe vett számítástechnikai szempontok is. Habár a bemutatott modellek emberi kéz munkája által jöttek létre, az alkotás folyamatában az algoritmus sorozatos alkalmazása is fontos szerepet játszott - így a beadott munka a generatív tervezés egy példájának is tekinthető.

csatolmány

szerzők

  • Ábrahám Bálint Máté
    Építészmérnöki mesterképzési szak osztatlan
    egységes, osztatlan képzés
  • Boros Anna Eszter
    Építészmérnöki mesterképzési szak osztatlan
    egységes, osztatlan képzés

konzulens

  • Dr. Üveges Gábor
    egyetemi docens, Rajzi és Formaismereti Tanszék