A zene mindenkié - gyerekek a hátsó padsorból

A zene mindenkié – gyerekek a hátsó padsorból

Rónai Simon Péter

Konzulens: Dankó Zsófia

Tervezési helyszínem a Diósgyőr-Vasgyár déli részén található Nyitott Ajtó Baptista Általános Iskola, ahol a környék szociálisan hátrányos helyzetű gyermekei tanulnak.

Az itt élő családok számára a nyomor generációkon keresztül megszokássá vált, ezzel megoldhatatlannak tűnő helyzeteket teremtve. A gyermekek öröksége ebből csupán a kétségbeesettség, bizonytalanság és zavartság. Nehéz úgy alakítani a sorsukat pozitív irányba, hogy nincs lehetőségünk leválasztani a káros tényezőket. Az otthoni környezet hatására folyamatosan, erősödve érezhető jellemükön a negatív tendencia. Pedig az ’’alapanyagok’’ a boldog és sikeres élethez megvannak a gyermekekben.

A periférián élő gyermekek egészségtelen lakókörnyezetben, rendszertelenül élik életüket, melyből az iskolán keresztül vezet az egyetlen kiút. Jelen esetben a zenetanulás segítségével. A Symphonia alapítvány az El Sistema hazai változata, a Szimfónia Program zászlóshajója. A program alapja a magyar hagyományos zeneoktatásra, a Kodály módszerre épül ám ebben az esetben a lelkes zenetanárok sikeres reformjaival kiegészülve. Ehhez a komplex alaphelyzethez megfelelő épített környezet létrehozása a végcél.

A helyszín és a környezet alapos vizsgálata után célom egy olyan szabadtéri pavilon megalkotása, amely multifunkcionális jellegét tekintve mindig az aktuális közösségi igényeket szolgálja ki. Kialakítása nem követi a kötött iskolai formákat, innovatív részleteivel vonzóvá válik a gyermekek számára. Könnyebb az iskolaidőn kívüli nevelésük, ha nem iskolai kötelezettségnek élik meg a zenélés örömét. A megfelelő atmoszféra létrehozásával egyaránt segíthetjük a pedagógusok és a gyermekek kapcsolatát, munkáját. Ezért kiemelt szerepet kapott a kutatás, melyben oktatási célból használt pavilonokat vizsgáltam és integráltam az aktuális környezetbe.

• Rónai Simon
    Építészmérnöki mesterképzési szak osztatlan