Regisztráció és bejelentkezés

Mikroérzékelés - Insectarium Oktató- és Kutató Központ Szegeden

A rovarok elengedhetetlen részei az ökoszisztémának, azonban az éghajlatváltozás és a természetes élőhelyek eltűnése miatt számos faj került veszélybe. Az Insectarium egy olyan intézmény, amely segít felhívni a figyelmet a rovarokkal kapcsolatos természeti jelenségekre, és a fent említett változások vonzataira. Lehetőséget nyújt tapasztalatot szerezni a laikusok számára amellett, hogy tudományos munkának is helyet biztosít a kutatók részére. Nem titkolt szándéka katalizátorként működni a turizmus felpezsdítésében, hiszen elsőként épülne Magyarországon ilyen rendeltetésű épület.

Úgy gondoljuk, az általunk választott helyszínt érdemes a szomszédos területekkel együtt értelmezve alakítani. A füvészkert sok lehetőséget rejt, részleges megnyitásával a két funkció kölcsönösen erősítheti egymást, amivel egy új, minőségi élettér tud létrejönni. Ha távoli jövőkép lebeg a szemünk előtt, akkor az itt létrejött program a városszövetbe integrált terület, mely a lebombázott Tisza-híd „visszaépítésével”, azaz a körút gyűrűjének bezárásával intenzíven kapcsolódik be a szegedi városi életbe.

Tervünkben olyan bemutató- és oktatótereket képzelünk el, melyek egyaránt szólítják meg a kisiskolásokat, egyetemi hallgatókat és az idősebb korosztályt. Ugyan az épületet emberek számára tervezzük, középpontba a rovarokat helyezzük.

Szeretnénk, hogy az információátadás túllépjen az ismeretterjesztő táblákon. A hallás, szaglás, tapintás érzékszerveinek ingerlésével és olykor a látás elhatároló mechanizmusát enyhítve kívánunk maradandó élményt és tudást átadni a látogatónak, visszautalva ezzel a rovarok érzékeléseinek sokoldalúságára.

csatolmány

szerzők

  • Csik Fanni
    Építészmérnöki nappali alapképzés (BSc)
    alapképzés (BA/BSc)
  • Könyves Tóth Piroska
    Építészmérnöki nappali alapképzés (BSc)
    alapképzés (BA/BSc)

konzulens

  • Fábián Gábor
    adjunktus, Exploratív Építészeti Tanszék