Regisztráció és bejelentkezés

Napról Holnapra

Hazánkban sok évtizede jelenlévő, és mindmáig aktuális társadalmi kihívás a szegregálódó falvak, településrészek helyzete, ahol sokesetben nagyon kilátástalan körülmények között, az alapvető humán szolgáltatásokat, tisztességes lakhatást és közösséget nélkülözve élnek, napról napra az emberek.

Az épületek használata, az életmód, az általános élethelyzet a telepen többnyire eltér a többségi társadalométól, és ebből adódóan különleges építészeti gondolkodásmód, hozzáállás és eszköztár szükséges a telepek rehabilitációját célzó beavatkozások esetén. A tervezéstől kezdve a megvalósításig a folyamatos párbeszéd és csapatmunka elengedhetetlen a szegregátumban élőkkel, az ott dolgozó szociális munkásokkal, és a rehabilitáció összes többi szakmai szereplőjével.

A szegregátumok helyzetét vizsgálva, az ott alkalmazott eddigi szociális módszertanokat és építészeti beavatkozásokat elemezve az a célunk, hogy egy általános építészeti, tervezési útmutatót és eszköztárat állítsunk össze, amelyet egy rehabilitáció esetében (az adott telepi viszonyokhoz igazítva, formálva, az ottani szociális körülményekre és problémákra reflektálva) alkalmazni lehet.

Az összegyűjtött elveket és eszközöket Tatabánya 6-os telep példáján keresztül kívánjuk bemutatni. Városszöveti, koncepció szinten próbálunk meg konkrét javaslatokat tenni építészeti beavatkozásokra, lakáskoncepciókra, közösségi funkciók elhelyezésére a főbb gócpontokra, köztér rendezésre, illetve az anyaghasználatra. A koncepció megvalósításának elengedhetetlen eleme lenne a közösségi, részvételi tervezés és építés.

A kutatás során szociális munkásokkal beszélgettünk, több, az utóbbi 20 évben elindult teleprehabilitációt, az adott szervezetek módszertanait, illetve konkrét épített beavatkozásokat tanulmányoztunk, amelyek tervek szintjén maradtak vagy megvalósultak (hazai és külföldi példákat egyaránt.)

A dolgozatunk remélt eredménye, hogy egy, a saját praxisunkban, építészek vagy szociális szférában elhelyezkedők számára is hasznos elemzést és gyűjteményt nyújtunk.

A legfontosabb felhasznált irodalom:

• Kiss Dávid, Lantos Szilárd, Marozsán Csilla, Németh Nándor: „Jelenlét„ – a roma integrációt szolgáló fejlesztések megalapozása, szociális munka kirekesztett

közösségekben, szegregátumokban. Budapest. Magyar Máltai Szeretetszolgálat. 2014.

• Both Emőke Kinga, Illyés Tímea: A Bagázs tíz éve-Módszertani összefoglaló. Bagázs Közhasznú Egyesület. 2022

• Bajomi Anna Zsófia, Csepregi Dóra Fanni, Czirfusz Márton, Feldmár Nóra: Éves jelentés a lakhatási szegénységről 2022. Budapest. Habitat for Humanity Magyarország. 2022

• Zilahi Péter: Társadalom és építészet peremén - A szociális építészet tervezési aspektusai - Doktori mestermű. Pécs, Breuer Marcell Doktori Iskola, 2015.

• Mátyus Orsolya: Providing a home for the Romas- Research document for ExploreLab. Delft University of Technology. 2015

címlapfotó:

https://index.hu/belfold/2018/11/28/felfuggesztettet_kapott_gilvanfa_fideszes_polgarmestere/

csatolmány

szerzők

  • Ludányi Marcell
    Építészmérnöki mesterképzési szak osztatlan
    egységes, osztatlan képzés
  • Dauner Bernát
    Építészmérnöki mesterképzési szak osztatlan
    egységes, osztatlan képzés

konzulens

  • Dankó Zsófia
    egyetemi adjunktus, Lakóépülettervezési Tanszék