Regisztráció és bejelentkezés

Identitáspróba

Tatabánya új főtérének átgondolása

Tatabánya 2021-ben kapta meg új főterét, amely az egykori parkoló mélygarázzsá alakításával és lefedésével jött létre. Ezzel a város egy új reprezentatív hellyel gazdagodott, ami nagyobb rendezvényeket is befogad és a város központját segít definiálni.

Egy kora őszi napos szombaton jártunk a városban. Vásárlást végző anyukák, görkorizó gyerekek, olvadó fagyit nyaló fiatalok és idősek haladtak át a téren. A gyerekeket nagyon lekötötte a kis szökőkút, ami a nagy betonplaccot izgalmasabbá tette számukra. A teret bankok, a Megyeháza és boltok veszik körbe. A tatabányaiak általában csak keresztülmennek a téren, és nem használják azt huzamosabb ideig. A mellette levő Árpád tér, egy élettel teli, fás, igazi városi tér. Itt van étterem és fagyizó, valamint innen indul egy piacos kis bevásárló utca.

Arra voltunk kíváncsiak, hogy az itt élők hogyan viszonyulnak az új térhez, számukra mennyire használható. Sétánk során megkérdeztük a padon beszélgető néniket, hogy mit gondolnak erről a helyzetről. ,,Sok évtizede lakunk a városban, itt nőttünk fel. Fáj látnom, hogy egyre kevesebb a zöld. Itt a ház előtt, is kivágták ezt a bokrot, emlékszel Juli? Az új tér is kissé sivár, nekem hiányoznak a fák, virágok. Az unokákkal a Csónakázó-tóhoz szoktunk menni a nagy játszótérre, azt nagyon élvezik, csak bizony odáig el kell sétálni.”

A közeli kollégiumból érkező fiatal azt mesélte, hogy nagyon hiányzik nekik egy közösségi tér. “Ha nem haza megyünk akkor nincs hely, ahol tudnánk tanulni, vagy csak kicsit időt tölteni egymással. Lehetne itt talán egy bár, bisztró vagy egy játszótér. Nagymamám, aki itt nőtt fel, sokszor emlegeti az ifjúsági klubot, ahol minden nap estig beszélgettek, játszottak.”

Az ipartelepen dolgozó pár arról panaszkodott, hogy kevés az igazán jó városi program. ,,A térrel kapcsolatban az a véleményem, hogy nagyon szép lett, bár nincs rajta semmi árnyék. Ezenkívül nem igazán tudom mennyire lesz kihasználva, mert a város közösségi programokban elég lapos, bár lenne rá igény.”

A beszélgetések és saját tapasztalataink alapján szeretnénk próbát tenni arra, hogy a Fő tér jelenlegi identitását megváltoztassuk. Néhány árnyékoló, illetve több növényzet elhelyezésével könnyen alkalmasabbá válna hosszabb tartózkodásra is, ezzel generálva egy olyan folyamatot, ami egyre több életet, közösségi alkalmat, programokat teremthetne a téren.

csatolmány

szerzők

  • Szász Adél Hanna
    Építészmérnöki mesterképzési szak osztatlan
    egységes, osztatlan képzés
  • Buzás Dorina Ildikó
    Építészmérnöki mesterképzési szak osztatlan
    egységes, osztatlan képzés

konzulens

  • Gulyás Bálint
    doktorandusz, Lakóépülettervezési Tanszék