Regisztráció és bejelentkezés

Forma és háttér

Tatbánya főterével foglalkozunk. A város építészetére alapvetően a szocialista realizmus jellemző, ugyanakkor a szocialista modernizmus, illetve a brutalista stílus jegyei is fellelhetők. A helyi építészet vizsgálatával és kontextusba helyezésével olyan jellegzetességeket és stílusjegyeket szeretnénk kiragadni, amelyek felfedik ezen stílusok értékeit, szép vonásait az amúgy politika által nagyon meghatározott és korlátozott építészetben. Elsősorban az erre a korszakra jellemző homlokzatstruktúrákból inspirálódva szeretnénk téri installációt készíteni a főtérre, amely adaptálható az adott városképbe, mégis új szemlélettel reflektál arra.

A 20. század második felének építészeti jelenségeivel foglalkozik Albert Ádám történész és képzőművész is, aki a 60-as 70-es évek politikai és történelmi eseményeit absztrakt műtárgyak formájában, modern narratívák szerint fogalmazza meg. Gondolkodásának középpontjában az áll, hogy a struktúrák elemeinek viszonyrendszerén keresztül mutasson rá az alkotó motivációira.

A homlokzati elemek kiragadásával és átértelmezésével nekünk is az a szándékunk, hogy rámutassunk a sokszor nehezen értelmezhető szocialista épületek mögöttes tartalmaira, jelentésrétegeire.

A legnagyobb inspirációt számunkra a művész koncepcióalkotása és perspektívája jelentette, miszerint az alkotásait, mint a kollektív emlékezet tárgyait egyéni asszociációk és értelmezések összefüggésébe helyezi.

A létrehozott tárgyai sokszor nagyon egyszerűek és minimalisták, mégis, mint a legtöbb, általunk is vizsgált épület, nagyon komplex jelentéstartalommal bírnak.

Munkánk során azzal kísérleteztünk, hogy a szocialista realizmus stílusában és annak eszközeit alkalmazva hogyan tudunk új jelentéstartalommal reflektálni a 21. századra.

Célunk, hogy a múlttal rendelkező építmények, a múlt egymásra rakódott jelentésrétegei új, tömörebb kombinációkban jelenjenek meg, de egyre tisztább, világosabb jelentést hordozzanak.

Egy sok szempontból meghatározó kor lenyomatait és emlékeit egy tágabb összefüggésbe helyezve, a megszokott rendszeréből kiemelve szeretnénk új köntösbe helyezni, és visszailleszteni a város aktív szövetébe. Nem nosztalgiát keltve, hanem az emlékképeket felülírva, a vizualitás erejével jelentéseket továbbítani. Olyan jelentéseket, amit mindenki máshogyan dekódol.

Így próbálunk reflektálni a jelenből a múlt hagyatékára.

csatolmány

szerzők

  • Tibold Csenge
    Építészmérnöki nappali alapképzés (BSc)
    alapképzés (BA/BSc)
  • Szobota Szonja
    Építészmérnöki mesterképzési szak osztatlan
    egységes, osztatlan képzés

konzulens

  • Nagy Márton
    docens, Lakóépülettervezési Tanszék