Regisztráció és bejelentkezés

A tér neve

_Motiváció

„A helyet nem szabad összetéveszteni a térrel. A tér és a hely között az a különbség, hogy a térnek száma, a helynek arca van. A tér, ha csak nem kivételes, minden esetben pontos vonalakkal határolható, területe négyzetmilliméterre kiszámítható, alakja körzővel és vonalzóval megrajzolható. A tér mindig geometriai ábra. A hely mindig festmény és rajz, és nincs belőle több, mint az az egy. A térnek képlete, a helynek géniusza van." (Hamvas Béla: Öt géniusz)

_Célkitűzés

A halál egy olyan gát, amit a legtöbben nem érthetünk, nem ugorhatjuk át. A földi világ és a túlvilág közötti áthaladást szakrális terek segítik. A két hely közötti határt testesítik meg ezek a terek. Dolgozatomban arra szeretnék kísérletet tenni, hogy ezt a határt enyhítsem. Lehetséges-e az, hogy a tér, amiben a búcsú utolsó pillanatáig állunk, fokozatosan hellyé alakuljon át?

Alapvető célom a következő kérdések körül járása és esetleges megválaszolása:

Mi a különbség szakrális tér és szakrális hely között?

Mitől válik egy tér hellyé?

Hogyan lehet a tér és a hely fogalmát közelíteni egymáshoz?

_Módszertan

Szakirodalmi kutatás

Alkotás, tér- és helyelemzés

A kutatási / alkotási tapasztalatok összegzése egy koherens dolgozatban

_Tézis

A téralkotásnál az elsődleges szempont a hely megértése. De amíg a terek fogalmak, addig a helyek nevek. Az általam elképzelt építészeti koncepció olyan, mely azonosul a hely nevével és szellemével. Az ember ne féljen átlépni azt, éljen tovább benne. Ennek lehetőségeit keresem az építészet eszközeivel.

csatolmány

szerző

  • Monostori Fanni
    Építészmérnöki mesterképzési szak osztatlan
    egységes, osztatlan képzés

konzulens

  • Balázs Mihály
    egyetemi tanár, Középülettervezési Tanszék