Regisztráció és bejelentkezés

Építsd újjá!

 Építsd újjá!

„Átéled a borzalmat, átéled az elszigeteltségét, de felhatalmazást kapsz arra, hogy emlékeztesd magad, hogy kapcsolatban állsz mindenkivel.” – Adam Arkin

Az utóbbi másfél évben megállt az élet; a gyermekek nem játszottak a játszótéren, a tanulóknak otthonról folyt az oktatás és nem volt lehetőség kikapcsolódni a közeli ismerősökkel, barátokkal. A szükséges biztonsági helyzet megkövetelte a bezártságot és ezzel együtt kialakult az emberekben egyfajta védekező mechanizmus, amely társadalmi feszültséget eredményezett. Az emberek tartották a távolságot, gyakran azokat a tárgyakat sem érintették meg, amit az előttük lévő. Félelmet és bizalmatlanságot váltott ki a vírushelyezet, amiből az egyetlen menekvés az izoláció volt.

Ezt az érzést véltük felfedezni a Székesfehérvári helyszínen is, a várostól távol álló, kerítéssel körbevett, teljesen elzárt és magányos pakuratárolóval kapcsolatban is. Eljátszottunk a gondolattal, hogy ha megbontanánk a tárolót és a körülötte lévő erőszakos védelmet, akkor ez a helyszín egy kedves, szerethető környezetté válna. Ennek fő témája a fokozatos találkozás lehetőségének megteremtése, az új bizalmi kapcsolat felépítése. Ahogy elkezdtük áttörni ebben a nehéz helyzetben a magunk köré épített falat, úgy egyes részeken megnyitnánk a tárolót, mely a környezetével tudna egy olyan teret alkotni, ami egyszerre enged a nyüzsgő élettől eltávolodni, de meg is kapaszkodik ennek varázsában.  

Tervünkben felvázoljuk ezen probléma megoldásának lehetséges módjait. A helyszín népszerűsítése érdekében a megfelelő funkciót igényfelméréseken keresztül vizsgálnánk meg, melybe különböző korú embereket vonnánk be.

Tapasztalataink szerint, az utóbbi időben átalakultak az emberi kapcsolatok, kedvezőbb lett az online térben való szocializálódás és a kapcsolattartás, viszont ez az elidegenedés problémájához vezet. Mi ennek megoldására, a lehető legnagyobb kíváncsisággal próbálunk alternatívákat keresni arra, hogy az építészet miként szólhat ebbe bele, milyen társadalmi problémákra tudunk ezzel reflektálni.

csatolmány

szerzők

  • Antal Jázmin
    Építészmérnöki nappali alapképzés (BSc)
    alapképzés (BA/BSc)
  • Paulik Panna
    Építészmérnöki nappali alapképzés (BSc)
    alapképzés (BA/BSc)

konzulens

  • Balázs Mihály
    egyetemi tanár, Középülettervezési Tanszék