Regisztráció és bejelentkezés

Toronyba zárt templom

Templom torony közösségek gyűrűjében, mégis magára hagyva. Mintha a tornyot egyfajta titok övezné, titok melyet a felejtés sejtelmes köd fátyla övez. Titkot melyre minden erre járó felemeli fejét, és arra a néhány pillanatra míg felbukkan, majd kimagasodik és a vissza-vissza nézésekben elillan, gondolatait is elragadja magával. A Vajda Péter utcai templomtorony egy magányosan álló, lassú enyészetre ítéltetett jelképpé vált a helyiek szemében.

A tervezési terület környékén rengeteg különböző ember megfordul: a gyűrű mely közre fogja a tervezés helyszínét mind korosztály szerint, mind társadalomban elfoglalt helyzet szempontjából meglehetősen diverz - Délről és Nyugatról közre fogja egy óvoda és egy bölcsőde keleti irányból pedig egy altalános iskola, így a környező terek is magukban hordozzák a gyermeki álomvilágot, a környezet élettel való megtöltődését. A közeli MÁVAG kolóniában jelentős számban élnek középkorúak és idősek is, így a terület funkcióját is érdemes úgy kialakítani, hogy ezen csoportok közül minél több találhassa meg a számára használható téri lehetőségeket.

Hogy lehet ezt az anyagában a természet körforgásába visszavágyó jelképet megmenteni? Szemmel látható rajta, ahogy rövid de mozgalmas élete és technológiai kiforratlansága miatt anyaga vissza kívánkozik a porba. Érdemes -e ebbe a körforgásba úgy beavatkozni, hogy megnyújtsuk az életének azon szakaszát, amikor a torony áll és lassan halad a közeli, elkerülhetetlen pusztulás felé. Jó megoldás -e az, ha jelenlegi sérüléseit csak felületesen kezelve, megjavítjuk a szerkezetet és várjuk, ahogy néhány év múlva újra romlik az állapota és újbóli foltozgatást kíván, míg egyszer ezek a porlékony falak végleg felmondják a szolgálatot? -vagy a torony által keltett érzelmek értékét és jelképiségét felismerve újra kell értelmezni, átörökíteni akár egy távolabbi jövőbe? Tovább élhet-e a jelkép a torony nélkül is?

Kutatásunk egyik fő témája a magányosan álló templomtornyok élete, és az, hogy mit és milyen módon tudnak megjeleníteni. Tervezésünk során választ keresünk a torony jelen anyagi valóságának transzformálására, hogyan képes egyszerre hordozni a múltat és kifejezni a jövőt.

csatolmány

szerzők

  • Holcsek Tamás
    Építészmérnöki nappali alapképzés (BSc)
    alapképzés (BA/BSc)
  • Pálvölgyi Ádám
    Építészmérnöki nappali alapképzés (BSc)
    alapképzés (BA/BSc)

konzulens

  • Fejérdy Péter
    egyetemi adjunktus, Középülettervezési Tanszék