Regisztráció és bejelentkezés

Van egy kazánháznak lelke?

Van egy kazánháznak lelke?

A kazánház a kert központi részét képezi, de sajnos ma inkább egy teher az ottlakók számára. Szeretném, hogy ne egy negatív élmény társuljon a kazánházhoz, hanem inkább egy pozitív gondolat legyen, amit a jó hangulattal és kellemes időtöltéssel társítanak a fejükben. Ezért arra gondoltam, hogy egy olyan kis közösséget szeretnék kialakítani az építészet segítségével, ami a lakók kedvére tenne és a szívükön viselnék a jövőben a kazánház sorsát.

Az épület közeli környezetében található a Déli pályaudvar, ami egy nagyon forgalmas és zajos hely. Nap, mint nap rengeteg ember fordul meg arrafelé, így a kazánházat egy csendesebb hellyé szeretném kialakítani, ahol természethez közeli környezetben lehet pihenni, kikapcsolódni, elbújni kicsit a nagyváros és a rohanás elől.

Az épület az emberi érzékeléssel és térfelfogással kísérletezne. Miféle hangulatot, gondolatot tud kiváltani különböző térkonstrukció vagy éppen anyaghasználat? A japán kultúrában létezik egy fogalom „ma”, ami a tárgyak közötti üres térre hívja fel a figyelmet. Ez az üresség teret ad az érzések és gondolatok elmélyítésére. Ezért nem a sűrű térkihasználás lenne a cél, sem az épületnél, sem pedig a kertnél. A fény és sötétség kontrasztjával is szeretnék játszani. A japánoknak külön szavuk van arra az érzésre, amikor a faleveleken keresztül átsüt a fény és megsimogatja az arcunkat, úgy nevezik, hogy „komorebi”. Ilyen egyszerű, de mégis nagyon értékes gondolatokkal szeretném formálni a meglévő környezetet.

Egy másik fontos szempont az az, hogy minél kevesebb új építőanyagot használjanak fel az épület átalakításánál. Fontosnak tartom az újrahasznosított anyagok használatát és az újrafelhasználást. Szeretnék megtartani bizonyos szerkezeteket, anyagokat, amik kis beavatkozásokkal is remekül szolgálják majd, és értékes részét képezik a kazánház jövőbeni életének.

csatolmány

szerző

  • Angi Nóra
    Építészmérnöki nappali alapképzés (BSc)
    alapképzés (BA/BSc)

konzulens

  • Fazekas Katalin
    egyetemi adjunktus, Középülettervezési Tanszék