Regisztráció és bejelentkezés

Permakonyha

A Déli pályaudvartól mindössze pár percre található, mégis rendkívül csendes és nyugodt a terület, amellyel a tervezés során foglalkozunk. A projekt célja egy elhagyatott kazánház átalakítása közösségi konyhává, amely felhívja a figyelmet az értékeink megőrzésére, mind a társas együttlét, mind a fogyó erőforrások tekintetében.

KÖZÖSSÉGFORMÁLÁS

A kazánház átalakításával egy olyan teret álmodtunk meg, ahol a lakók közösen főznek, étkeznek, illetve egész évben megtermelhetik a szükséges alapanyagokat.

A közös étkezés és ételkészítés hosszú kulturális múltra tekint vissza, elég arra gondolni, hogy az összes ünnepünket e cselekvések köré szervezzük pl.:Húsvét- Utolsó vacsora megidézése, halotti tor - egyfajta feloldozás a gyász alól, szülinap - kötelezően tortával vagy akár csak egy hétvégi bográcsozás is eszünkbe juthat. A közösségi konyha pedig a nyári konyhák hagyományát idézi elénk. Ezek a tevékenységek ma is lehetőséget nyújtanak a kapcsolatok kibontakozására és elmélyítésére, ezáltal erősítik a lakóközösség összetartását.

FENNTARTHATÓ KONYHA

A projekt másik alappillére egy permakultúrás kert kialakítása az udvaron, a kazánházban, továbbá kiterjeszthető minden (nem csak vízszintes) felületre. Egy körforgásos kert kiépítése a természeti adottságok megértésén alapszik, így szinte beavatkozás nélkül tud nagy hatékonysággal működni. A kert szépségein kívül, a lakók a “gyümölcsét” is élvezhetik majd. Egy ilyen ökoszisztéma építése és megfigyelése szabadidős elfoglaltság mellett oktatási céllal is szolgálhat a kisebbek számára.

INNOVATÍV RENDSZEREK

A tervezés során próbáltunk minél több fenntartható technológiai újítással megismerkedni. A konyha energiaellátásának zöldítése érdekében az üvegfelületeket festék fényérzékeny napelemekkel (Dye- sensitized Solar Cells) helyettesítenénk. Ezek az üvegablakra emlékeztető panelek megfelelően tudnak működni szórt fényben (így akár épületbelsőkben is), továbbá életciklusuk végén nem válik veszélyes hulladék belőlük. Az esővíz és a komposzt hasznosítása szintén kiemelt szerepet kapott a tervünkben.

csatolmány

szerzők

  • Geri Anna Barbara
    Építészmérnöki nappali alapképzés (BSc)
    alapképzés (BA/BSc)
  • Ignácz Réka
    Építészmérnöki nappali alapképzés (BSc)
    alapképzés (BA/BSc)

konzulens

  • Bujdosó Ildikó
    tudományos segédmunkatárs, Középülettervezési Tanszék