Regisztráció és bejelentkezés

Lakhatást mindenkinek

Egyetemi tanulmányaink során kíváncsiságunkból fakadóan számos helyre látogattunk el, különös tekintettel a saját régiónkra Közép-kelet Európára és a Balkánra. Az ösztönzött minket, és jelen dolgozatban is arra teszünk kísérletet, hogy megértsük az ezeken a helyeken zajló és már lezajlott társadalmi-gazdasági folyamatok építészetben megnyilvánuló hatásait, ezeket rendszerbe foglaljuk, és kísérletet tegyünk konklúziók/összefüggések/megállapítások megfogalmazására. Olyan szemléletmódot kívánunk hordozni, amelynek alapvetése, hogy a múlt és a jelenkor építészetének egymással való interakcióiból érvényes állításokat lehet és kell megfogalmazni a jövőre vonatkozóan.

A régió konszolidálódott szocialista rendszereinek építészetét kívánjuk összehasonlítani egymással és szembe állítani országonként és regionálisan a jelenkor piacorientált környezet alakításával. Ehhez választottuk alanyunknak Romániát, Jugoszláviát és utódállamait, illetve Lengyelországot.

Megállapítható, hogy a magukat szocialistának nevező rendszerek építészetének funkcióját az ideológia (ld.még: szocialista jólét), esztétikáját a nómenklatúra küldetéstudatának és személyes ízlésének egyvelege határozta meg. Tehát a ház legyen a jólét megteremtésének eszköze, formájában pedig tükrözze akár a Kárpátok géniuszának, vagy az el nem kötelezett országok vezetőjének gondolatiságát a világról és a saját rendszerének szerepét benne.

Az államszocialista rendszerek egyik alapvetése a világháború utáni lakásínség, és az osztálykülönbségekből eredő nem megfelelő lakhatási körülmények okozta problémák felszámolása volt. Erre a tömeges, állam által finanszírozott, lakásépítés jelentette a megoldást.

Ezzel a renddel számos hasonlóságot, de talán még több ellentétet tapasztalunk a jelenkor építészetében. A funkciót a megtérülés, a formát továbbra is a regnáló körök ízlése és az eladhatóság kívánalma együtt határozzák meg. A ház funkciója legyen piacképes, rentábilis, formájában pedig eladható, kívánatos, a célcsoport ízlésének éppen megfelelő. A kortárs viszonyok között a vásárlói igények minél teljesebb kielégítése a cél, ennek pedig eszközei az elérhető árú, nagy számban épített, komfortos lakások.

Mivel minden rendszerben, korban és helyen a tömeges lakásépítés szignifikáns szerepet játszott az építészettörténetben, hagyatéka jelentős, érdemes a vizsgálatra. Alkalmas továbbá azért, mert nagyon tiszta és racionális összehasonlítások hozhatók meg általa a szemlézett paradigmák között. Az ideológiai, vagy üzleti indokoltság összemérésére, a formálás különbségeinek, vagy azonosságainak felderítésére ideális terep, ezért dolgozatunk témája is ez.

csatolmány

szerzők

  • Kalocsai Gergő
    Építészmérnöki mesterképzési szak osztatlan
    egységes, osztatlan képzés
  • Kovács Ádám
    Építészmérnöki mesterképzési szak osztatlan
    egységes, osztatlan képzés
  • Móré Bence Mátyás
    Építészmérnöki mesterképzési szak osztatlan
    egységes, osztatlan képzés

konzulensek

  • Dr. Terbe Rita
    egyetemi adjunktus, Exploratív Építészeti Tanszék
  • Dr. Kissfazekas Kornélia
    tudományos főmunkatárs, Urbanisztika Tanszék