Regisztráció és bejelentkezés

Etiópia város és lakás fejlődése

Polónyi Károly az 1900-as évek egyik kiemelkedő építésze és településtervezője volt. Mint sok építész, Polónyi sem érte be azzal, hogy jó épületeket épít. Fontosnak tartotta, hogy az épület ne csak szépek legyen, hanem illeszkedjen az adott fizikai és társadalmi környezetbe. Ez a szemlélet végig kísérte a munkáit és már a pályája elején hasznos volt, a dunai árvíz miatti szükségállapot idején végzett munkája során. Majd ezt követte a Balaton két partán megvalósult munkája. (1)

Ez utáni időszak talán a munkássága legfontosabb évei voltak, amikor is Afrikában élt és munkálkodott. Első hat évét Ghánában töltötte, ahol részt vett az akosombói és buii vízierőművek létesítése miatt elárasztott területek lakosságának áttelepítésében. Ghánai munkájának befejezés után Nigériába hívták, ahol az akkor alakuló dél-keleti tartomány fővárosát kellett megterveznie. A közösségi szektor feladata az infrastruktúra kiépítése és fejlesztése, az egyének feladat pedig az épületek építése. Később megbízást kapott egy másik afrikai országban, Algériában, ahol a túlnépesedett Földközi-tenger és az ország alig lakott területei közötti különbségek csökkentésével foglalkozott. Hasonló feladattal bízták meg Etiópiában is, ahol a főváros és az agglomeráció fejlesztése, és egy fejlesztési stratégia kidolgozása volt.(1)

Kutatásomban Polónyi Károly Etiópibán végzett munkáira szeretnék fókuszálni. Célom, hogy röviden ismertessem Etiópiát, a mai fővárosának kialakulását, építészetét és a lakásépítészetét. A tanulmányomban Polónyi fejlesztési terveit venném alapul és vizsgálnám meg, hogy mi és hogyan valósult meg, milyen befolyással volt a későbbi fejlesztésekre, vagy ha nem valósult meg a későbbi példákat megfigyelve lett-e volna létjogosultsága.

Polónyi munkái közül néhányat kiemelve, elemezném, hogy egy afrikai országban milyen eszközöket tudnak használni az életkörülmények és a városi élet javítására. Milyen terveket dolgozott ki az agglomeráció fejlesztési stratégiájára, hogy a vészjósló népesség növekedést a fővárosban csökkentse.

Források:

Polónyi Károly, Építész-településtervező a perifériákon. Polónyi Károly restrospektív naplója. Budapest, 2000.

https://epiteszforum.hu/polonyi-karoly-epitesz-emlekkiallitasa

Elleh, Nnamdi, African Architecture. Evolution and Transformation. New York, 1997

Hebel, Dirk E. – Heisel, Felix – Wisniewska, Marta H. – Nash, Sophie (szerk.), Addis Ababa: A Manifesto on African Progress. Berlin, 2018

csatolmány

szerző

  • Menyhárt Evelin
    Építészmérnöki nappali alapképzés (BSc)
    alapképzés (BA/BSc)

konzulensek

  • Dr. Vasáros Zsolt
    egyetemi docens, Exploratív Építészeti Tanszék
  • Dávid Dóra
    doktorandusz, Exploratív Építészeti Tanszék