Regisztráció és bejelentkezés

Rejtett késő gótikus emlékek a Balatontól délre

A Dunántúl Balatontól délre eső része hazánk egyik középkori emlékekben igen gazdag területe. Az itt található templomok legtöbbje barokk stílusú, közelebbről szemlélve azonban számos középkori épületrészlet jelzi, hogy a területen még rengeteg emlék felfedezésre vár.

Kutatómunkánk előzményét egyikünk korábbi, 2017-es TDK dolgozata (Zslebics Judit: Regöly-Somoly – Egy pusztatemplom téglák közt rejlő múltja) jelentette, amelynek folytatásaképpen először referenciákat kerestünk a somolyi rom elméleti rekonstrukciójához, és ez vezetett oda, hogy idén Somogy és Tolna megye egykori tágabb határterületeire kiterjesztve kutatjuk a térség meglévő vagy éppen barokk épületszerkezetek mögött rejtőző középkori templomait. Ezek az egymáshoz közeli emlékek számos hasonló korú, XV-XVI. századból származó épületrészletet tartalmaznak. Kutatásunk vezérfonalát közel egy tucat templomról készített saját felméréseink jelentik, amelyeket a rendelkezésre álló írott és képi források tanulmányozásával egészítünk ki.

TDK dolgozatunkban azokra a kérdésekre keressük a választ, hogy a térség bonyolult középkori birtokviszonyainak szövevényében fennállt-e, illetve fennállhatott-e építészeti kapcsolat ezek között a templomok között, és ha igen, ez milyen okokra vezethető vissza (földrajzi közelség, birtokosi kapcsolatok, egyházi függőségek vagy akár a szakirodalomban oly sokszor emlegetett ferences és pálos kötődésű építőműhelyek hatása).

csatolmány

szerzők

  • Jobbik Eszter
    Szerkezettervező-építészmérnök MSc
    mesterképzés (MA/MSc)
  • Zslebics Judit
    Építészmérnöki mesterképzési szak osztatlan
    egységes, osztatlan képzés

konzulensek

  • Daragó László
    docens, Építészettörténeti és Műemléki Tanszék
  • Fehér Krisztina
    tanársegéd, Építészettörténeti és Műemléki Tanszék