A Budapesti Egyetemi Katolikus Gimnázium épülete

A dolgozat témája Buda első Gimnáziumának, mai nevén a Budapesti Egyetemi Katolikus Gimnázium épületének kutatása.

Az épületet 1872-ben tervezte Lippert József, az Esztergomi Érsekség főépítésze. 1876-ra épült fel Báró Eötvös József, közoktatási és vallásügyi miniszter, egykori öregdiák támogatása által. Az épület a kor legmagasabb színvonalán készült el abból a célból, hogy méltó otthont adjon az 1687-ben alapított Alma Maternek, és az ország dísziskolája legyen. Az épületet a II. világháborúban bombatalálat érte, ezért a kommunista államhatalom az ideológiai okot a háborús sérüléssel magyarázva, bontani kezdte. A nagy épülethiány miatt megmenekült az épület, csak a felső szintekből bontottak le, átalakították, eredeti szépségétől és térszervezésétől megfosztották. Ezt a rombolást a mai állapot is őrzi. A rendszerváltás után újraindult iskolának eddig nem volt lehetősége az eredeti állapot visszaállítására, hogy ismét méltó körülményeket kapjon az iskola. A dolgozat célja feltárni az eredeti állapotot levéltári és épületkutatási forrásokból, összehasonlítani a jelenlegi állapotokkal, az eredeti állapot szerinti tervben újra elhelyezni a jelenleg szükséges funkciókat, javaslatot adva arra, hogy hogyan lehetne megújítani ezt a méltatlan állapotú épületet.

csatolmány

szerzők