Regisztráció és bejelentkezés

Cifraságok nyomában - XX. század eleji inaktelki lakóházak épületszerkezeti elemzése és datálása

Lehetséges-e egy, a múlt században épült, a népi építészet jegyeit magán hordozó ház építési idejének meghatározása épületszerkezet elemzése alapján akkor, ha a rendelkezésre álló adatok csupán a szájhagyományra és az általunk dokumentált és felkutatott tényekre alapozhatóak? A dolgozatunk témája Kalotaszeg Nádas-mente jellegzetes népi építészetének vonásait tükröző, XX. század eleji lakóházak épületszerkezeteinek elemzése és feltárása olyan kontextusban, hogy azok az építéskori szerkezeti tulajdonságaik megőrzésével napjainkban is felújíthatóak, újjáépíthetőek legyenek.

Lehetőségünk adódott ellátogatni a „Cifra-Kalotaszeg" térségében található Inaktelkére, ahol két XX. század elején épült lakóházat mérhettünk fel és dokumentálhattunk. Az épületekről TLS-szkennerrel készített pontfelhő és helyszíni, szabadkézi manuálék, valamint mérések alapján készítettünk felmérési dokumentációt. Ezzel párhuzamosan, az egyik épület történetére vonatkozó kutatásunkat három különböző módszerre alapozva végeztük el.

Egyrészt a helyi lakosoktól, adatközlőktől szájhagyomány útján terjedő, családi történeteken keresztül gyűjtöttünk információkat a század elején megépült lakóházak építésének és épületszerkezeteinek korabeli módszereiről. Ilyen módon térképeztük fel és dokumentáltuk a település közel 150 meglévő lakóházát.

Másrészt az általunk felmért, dokumentált épületszerkezeti elemek, rétegrendek, csatlakozások kialakítását elemeztük, kiemelt figyelmet fordítva a korabeli faszerkezetű nyílászárókra és a homlokzati, kézzel faragott fa ornamentális díszítésekre. Harmadrészt a felkutatott tudományos dokumentációk, írásos és képi források segítségével tanulmányoztuk a kutatott épületeket és szerkezeteket.

A Tudományos Diákköri Konferenciára készített munkánkban bemutatjuk a felmért és megvizsgált épületeket és azok épületszerkezeti sajátosságait, működésének elveit. Elemezzük, hogy adott épületek épületszerkezeti jellemzői hogyan tesznek egy házat egy bizonyos időszakra datálhatóvá, valamint hogyan alakultak át az épületek az évek, évtizedek folyamán.

Inaktelkére és a környező magyarlakta településekre egyaránt jellemzőek a XX. század elejének különleges történeti adottságai között létrejött épületek, melyeket a XX. század második felétől jellemzően kibővítettek, átalakítottak, majd a 2000-es évek elejétől – a lakók kihalásával – egyre gyorsuló tendenciával elbontanak.

Tanulmányunk célja, hogy a még meglévő, közel százéves házak értékét a tulajdonosaik is megérezzék, elbontásuk helyett, szerkezeteik részletes megismerése által, az eredeti építészeti karakter megőrzésével korszerű módon helyreállíthassák.

Felhasznált szakirodalom:

- Furu Árpád: Kalotaszeg népi építészete második bővített kiadás Exit Kiadó Kolozsvár, 2012

- Furu Árpád: Táji tagolódás Erdély népi építészetében Exit Kiadó Kolozsvár, 2017

- Vukov Konstantin: Ablakok 6B Építész Bt. Budapest, 2005

- Lechner Jenő: Építési enciklopédia IV. rész Épületek felszerelése Stampler-féle Tudományos Zsebkönyvtár Stampler Károly kiadása Pozsony-Budapest, 1903

csatolmány

szerzők

  • Papp Krisztián
    Építészmérnöki mesterképzési szak osztatlan
    egységes, osztatlan képzés
  • Németh Dorka
    Építészmérnöki mesterképzési szak osztatlan
    egységes, osztatlan képzés

konzulensek

  • Pataky Rita
    egyetemi mestertanár, Épületszerkezettani Tanszék
  • Dr. Kovács Máté Gergő
    tudományos munkatárs, Építészettörténeti és Műemléki Tanszék
  • Egri Mátyás
    mérnöktanár, Épületszerkezettani Tanszék