Regisztráció és bejelentkezés

Falazatok kapilláris vízfelvételének vizsgálati módszerei és utólagos nedvességvédelmi beavatkozásai

Az épületállományunk jelentős része alépítményi vízszigetelés nélkül készült, az 1930-as évek táján indult meg az efféle intézkedések tömeges alkalmazása. Napjaink egyre inkább meghatározó feladata a történeti épületeink rekonstruálása, magasabb komfortfokozatra hozatala, ezen munkálatok kiemelkedő hányadát az utólagos nedvességvédelmi beavatkozások képezik.

A beavatkozásokat megelőzően a nedvességdiagnosztikai vizsgálatok elvégzése szükséges, melyhez a jelen kor technológiájának köszönhetően különböző roncsolásmentes mérési műszerek állnak rendelkezésre. Ezek a műszerek segítséget nyújtanak a roncsolásos mintavételi helyek megválasztásában, valamint a beavatkozás szükségességének eldöntésében, de csak tájékoztató jellegű képet adnak a falazatban előforduló háromdimenziós nedvességeloszlásról és nem adják meg a pontos tömegszázalékban mért só- és nedvességtartalmat sem.

A kutatás egyik célja, hogy a roncsolásmentes vizsgálatok által „in situ” adott értéket leolvasva, minél közelebb kerüljünk a laborvizsgálatokkal körülményesen kapott eredményekhez.

Másik célunk az utólagos vízszigetelési módszerek rendszerezése, értékelése a száradási folyamat eredményességének, valamint a higroszkópikus sók hatásának függvényében. A tanulmány próbál támogatást nyújtani a mérnöki faldiagnosztika terén a mérőműszerek tudatosabb használatához és az utólagos szigetelési eljárások megválasztásához.

Vizsgálataink:

- nedvességgel terhelt mintafalazatok roncsolásmentes nedvességmérései

- furatporminták nedvesség- és sótartalmának vizsgálata

- falazati mintadarabok higroszkópikus szorpciós tulajdonságainak meghatározása

- sók és injektálószerek nedvességmérésekre gyakorolt hatása

Irodalomjegyzék:

- Frank Frössel: Falak utólagos víztelenítése és szigetelése, Terc, 2006

- MSZ EN ISO 12571: Építési anyagok és termékek hő- és nedvességtechnikai viselkedése. A higroszkópikus szorpciós tulajdonságok meghatározása (ISO 12571:2013)

- 2/2019. (VII.1.) ÉPMI: Falazott szerkezetek nedvesség- és sóvizsgálata

- 3_2022. ÉPMI (v1_ 2022. I. 18.): Falazott szerkezetű épületek talajból származó nedvességhatások és sók elleni utólagos védelmének tervezése

csatolmány

szerzők

  • Druga Richárd
    Építész mesterképzés magyar nyelven - épületszerkezeti specializáció
    mesterképzés (MA/MSc)
  • Nyári Marcell József
    Építészmérnöki mesterképzési szak osztatlan
    egységes, osztatlan képzés

konzulensek

  • Kapovits Géza Simon
    mesteroktató, Épületszerkezettani Tanszék
  • Dr. Nagy Balázs
    Egyetemi docens, Építőanyagok és Magasépítés Tanszék
  • Dr. Nemes Rita
    egyetemi docens, Építőanyagok és Magasépítés Tanszék