Regisztráció és bejelentkezés

Ajtóbeépítések alsó csomópontjának épületszerkezeti, épületfizikai és esztétikai kérdései a beépítési szituáció függvényében

A jelenkor építészetének épületszerkezeti kialakításában az energetikai követelményeknek megfelelő tervezés fokozottan előtérbe került. Ezen témakörben fontos kérdés a nyílászárók falszerkezeti síkon történő mozgatása; mely nem csupán építészeti kérdés, hanem egy energetikai optimalizációs feladat is egyben. A síkkoordináció megfelelő megválasztásával jelentős hőtechnikai veszteségeket tudunk elkerülni; a beépítés körül nem alakul ki kondenzáció, penészképződés, a belső tér komfortszintje ezáltal növekszik.

Azonban a kutatások eddig kevésbé foglalkoztak a nyílászáró-beépítések legkritikusabb részével: az alsó csomóponttal, mely a környezeti hatásoknak leginkább kitett eleme a beépítésnek, különösen az ajtók esetében.

A kérdés tehát az, hogyha már meghatároztuk az adott falszerkezet függvényében az energetikai-építészeti céloknak megfelelő beépítési síkot, mit tudunk tenni az alsó részlettel?

Itt is biztosítani kell a megfelelő hőszigetelést, légtömörséget, ezen felül pedig a vízelvezetést, mechanikai ellenállóképességet, továbbá nagyon fontos szempont az akadálymentes kialakítás lehetősége. Mindezen követelményekre pedig egy építészetileg megfelelő, esztétikus választ kell adni.

Ez azonban további kérdéseket vet fel, melyek közül a legfontosabb: milyen szituációban építjük be az ablakot? Egy egyszerű teraszajtóról van szó, ami az alápincézett/alápincézetlen nappaliból nyílik, netán egy elegáns társasház hőhídmegszakított erkélyéről, ahol építészetileg semmilyen ormótlan takaróelem nincs megtűrve, vagy egy járható tetőre való kilépésről, melynél tartószerkezeti problémákat is felvethet a nyílászáró kívánt síkkoordinációja?

Látjuk tehát, hogy a kialakítható lehetőségek száma jelentős. Ezek közül kutatásunkban párat részletesen elemzünk és rangsorolunk általunk jelentősnek vélt épületszerkezeti, épületfizikai és építészeti szempontok szerint. Eredményünk egy részletesebb csomóponti síkkoordinációs gyűjtemény/segédlet előkészítése lehet, melynek terjedelme egy TDK keretein túlmutat.

Szakirodalmi hivatkozások:

(1) Pataky Rita: Nyílászárók körül... - 1. Síkkoordináció és hézagzárás. Magyar Építéstechnika, 2015/12. pp. 32-34.

(2) Pataky Rita: Nyílászárók körül... - 2. Magyar Építéstechnika, 2016/01. pp. 32-34.

(3) Handa Péter: A hőszigetelés síkjába épített homlokzati ablakok beépítési lehetőségeinek komplex vizsgálata. Épületszigetelő szakmérnök képzés szakdolgozat, 2023/08.

(4) Simo Orsolya: Lábazatok síkkoordinációs kérdései. Épületszigetelő szakmérnök képzés, Hőszigetelések 2. dolgozat, 2021/01.

csatolmány

szerzők

  • Herner Dániel
    Építészmérnöki mesterképzési szak osztatlan
    egységes, osztatlan képzés
  • Várvölgyi Zoltán
    Építészmérnöki mesterképzési szak osztatlan
    egységes, osztatlan képzés

konzulens

  • Pataky Rita
    egyetemi mestertanár, Épületszerkezettani Tanszék