Anizotrop falazóelem numerikus és kísérleti vizsgálata

Falazatok vizsgálata a közelmúltban intenzíven kutatott téma, ugyanakkor ún. anizotrop kerámia falazóelemek elemszintű vizsgálatával nagyon kevés publikáció foglalkozik, azok is csupán az izotrop, másnéven tömör tégla falazóelemekre szorítkoznak. A korszerű, a kialakítását tekintve legelterjedtebben ortotrop falazóelemek vizsgálata rendkívül fontos, mert a kialakítás geometriai, gyártási és/vagy feszültségalapú optimalizációja az egyik leglényegesebb tényezője a mai világunknak. Jelen cikk keretein belül egy ortotrop égetett kerámia falazóelem laboratóriumi és numerikus vizsgálata kerül bemutatásra. A méréseket Leiertherm 30 N+F típusú téglával végeztük el, melyre egytengelyű nyomófeszültséget működtettünk. A mérési eredmények numerikus modellezésére végeselemes modellezési eljárást fejlesztettünk, mely jól közelíti a laborkísérlet eredményeit. A numerikus modell által kapott töréskép szintén megegyezik a kísérletben tapasztaltakkal.

• Hortobágyi Tamás
    Szerkezet-építőmérnök mesterszak (MSc)