Trapézlemez gerincű tartók vizsgálata nyomaték és nyíróerő együttes hatására

Trapézlemezeket már régóta alkalmaznak geotechnikában szádfalként valamint épületeknél tetőfedésként, de csarnokok és hidak tartószerkezeti elemeként alig 30 éve alkalmaznak trapézlemez gerincű tartókat számos kedvező tulajdonságukból adódóan. Trapézlemez gerincű tartókon végzett kutatások kimutatták, hogy a szerkezeti viselkedés eltér a hagyományos I-gerendák szerkezeti viselkedésétől, melyek közül is elsősorban a feszültségeloszlások alakulnak másképpen mind az övlemezekben, mind pedig a gerinclemezben. Az övlemezekben a trapézlemez gerincben lévő nyírófolyam hatására többlet keresztirányú nyomaték ébred. A többlet keresztirányú nyomaték hatására többlet normálfeszültségek ébrednek az övlemezekben. Eddigi kutatások már vizsgálták az övlemezekben kialakuló feszültségmezőt és adtak is analitikus számítási módszert a legnagyobb keresztirányú nyomaték számítására különböző geometriai kialakításoknál. Ugyanakkor hiányos az a kutatási vonal, mely a többlet keresztirányú nyomaték hatását vizsgálná a trapézlemez gerincű tartók nyomatéki teherbírásán. A nemzetközi szakirodalomban található néhány ajánlás, hogy hogyan kellene figyelembe venni a nyíróerő hatását a nyomatéki teherbíráson. Ezért a fő célja a jelen dolgozatomnak, hogy meghatározzam a többletfeszültségek nagyságát a többlet keresztirányú nyomatékokból, majd azt, hogy ennek milyen hatása van a tartó nyomatéki ellenállására, más szóval a cél a nyomaték és nyíróerő interakciójának vizsgálata trapézlemez gerincű tartókon.

csatolmány

• Jáger Bence Dr.