A mérethatás vizsgálata kőzetek közvetett húzószilárdságának mérésénél.

Kőzetkörnyezetben való tervezésnél vagy építési kőanyagok felhasználásánál gyakran szükség van a kőzetek közvetett húzószilárdságának értékére. Ennek meghatározását jelenleg nem szabályozza az Eurocode, a vizsgálatot legtöbbször továbbra is a régi magyar szabvány (MSZ 18285-2:1979) alapján végzik el. Az előírás 1:1 magasság-átmérő arányú, 50 mm-es átmérőjű hengeres próbatestet ír elő. Azonban számos vizsgálat során nincs lehetőség a szabványban előírt minták vételezésére, így attól eltérő méretű próbatesteken is készülnek vizsgálatok. A mérethatás viszont itt is érvényesül, így az anyagi hibák eloszlásának következtében a nagyobb méretű próbatestek szilárdsága alacsonyabb, mint a kisebb méretű próbatesteké.

Laboratóriumi kutatásunk fő célja, hogy megvizsgáljuk, hogy van-e bármilyen összefüggés a kisebb átmérőjű, de azonos alakú hengeres próbatestek húzószilárdsága és a szabvány által előírt próbatestek húzószilárdsága között.

TDK dolgozatunkban kétféle gránit húzószilárdságát vizsgáljuk különböző átmérők függvényében.

szerzők

• Németh Benedek
    Építőmérnöki szak (műszaki alapdiploma BSc szint)
  • Zombó Dávid