Regisztráció és bejelentkezés

Térképi információs rendszer a gödi mérőtábor alappontjainak lekérdezéséhez

Térképi információs rendszer a gödi mérőtábor alappontjainak lekérdezéséhez

Urai Dávid V. évf.

Konzulens: dr. Siki Zoltán, Általános- és Felsőgeodézia Tanszék

A dolgozat célja, hogy a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem gödi mérőgyakorlatokon használt alappontokhoz interneten elérhető térképi alapú adatbázist biztosítson.

Munkám során számos rendelkezésre álló digitális adatot használtam fel. Ezek közé tartozik a Kancsár Ákos által készített tervezési térkép (M=1:500), ortofotók (2005), topográfiai térképek ( M=1:10.000, M=1:100.000), illetve az alappontok koordinátajegyzéke és pontleírásai.

A rendelkezésre álló különböző formátumú adatokat az internetes megjelenítéshez optimális szerkezetbe alakítottam át. A raszteres adatokat (ortofotó, topográfiai térkép) rasztermozaikba és piramisba szerveztem a QuantumGIS és a gdal utilities nyílt forráskódú programok használatával. A mérőtábor tervezési térképét az időközben bekövetkezett változások bemérésével aktualizáltam. A vektoros tervezési térkép topológiai hibáit az AutoCAD MAP szoftverrel javítottam. Az így előállított digitális állományt a QuantumGIS segítségével ESRI Shape formátumba alakítottam át. A mérőgyakorlaton használt geodéziai alappontok PDF formátumú pontleírásait attribútum adatként kapcsoltam az egyes pontokhoz, melyek így a QGIS-ben a pontra kattintva megjeleníthetők. Ezzel összeállt egy digitális adatrendszer, amely használható azon a számítógépen, amire az adatokat előzetesen fölmásoljuk.

Projektem utolsó lépése az így kapott adatok online megjelenítésének biztosítása volt, hogy a programok és adatok az egyes számítógépre való telepítés nélkül is elérhetők legyenek. Ehhez szintén nyílt forráskódú szoftvereket használtam, a MapServer és a p.mapper programokat. Az adatokat és a konfigurációs fájlokat a tanszék szerverére telepítettük, így az azon található adatok bármelyik internet kapcsolattal rendelkező számítógépről elérhetők.

Reményeim szerint munkám eredménye nagyban segíti a mérőgyakorlatok munkáját.

Irodalom:

1. Kropla, Bill: Beginning MapServer. Springer-Verlag, New York, 2005

2. QGIS User Guide, http://www.qgis.org/en/documentation/manuals.html, 2012

3. p.mapper documentation, http://svn.pmapper.net/trac/wiki,

4. Mitchell, Tyler: Web Mapping Illustrated. O’Reilly, Sebastopol, CA, 2005

szerző

  • Urai Dávid
    építőmérnöki
    nappali

konzulens

  • Dr. Siki Zoltán
    adjunktus, Általános- és Felsőgeodézia Tanszék

helyezés

Egyetemi Hallgatói Képviselet II. helyezett