Regisztráció és bejelentkezés

MÉDI lehetséges hatásai az alacsony mérnöki bérekre

MÉDI lehetséges hatásai az alacsony mérnöki bérekre

Joó Péter IV. évfolyam

Konzulens: dr. Siki Zoltán, Általános és Felsőgeodézia tanszék

TDK dolgozatomban az Magyar Mérnöki Kamara Geodéziai és Geoinformatikai tagozat által kidolgozott MÉDI-t (Mérnöki Díjszabást) fogom vizsgálni, azon belül elsősorban az interneten keresztül is elérhető online MÉDI-re helyezem a hangsúlyt. Továbbá leírom, a 2010-ben létrehozott MÉDI keletkezésének történetét, és létrehozásának okait.

Dolgozatomban olyan kérdésekre keresek választ, hogy milyen széles körben használják a MÉDi-t,és az online MÉDI-t, megfelelő árakat ad-e és ,hogy mi a róla kialakult vélemény. Szükség van-e a korrigálására, de legfőképpen azt, hogy ha ezeket a korrekciókat, és egyéb intézkedéseket, amiket dolgozatomban kifejtek bővebben, megvalósítanának, az hatna-e a piacon kialakult árakra. Hiszen ez napjainkban rendkívül fontos kérdés, mivel a mérnöki életben az árak erős zuhanását, már a Magyar Mérnöki Kamara is észlelte, és próbál is tenni ez ellen.

Egy kérdőívet készítettem a vállalkozó földmérők számára, mely 20 kérdést tartalmaz. Ezek a kérdések arra keresnek választ, hogy az interneten is elérhető Online MÉDI mennyire hatékony, és mennyire ad reális értékeket a mai piaci árakhoz képes. Ebben a kérdőívben konkrét geodéziai feladatokra kértem árajánlatbecsléseket, melyet összehasonlítottam a MÉDI által megadott árakhoz. Ezen kívül adatokból azt is megtudhattuk, hogy ki használja a MÉDI-t, és ki nem, amit összevethetünk azokat a számadatokkal is, melyeket a MÉDI ajánl. Ezen kívül olyan lehetőséget is nyújtott ez a kérdőív, hogy a kitöltők leírják részletes véleményüket a MÉDI-ről, és megosszák javaslataikat. Ezzel információt gyűjthetünk azzal kapcsolatban, hogy hogyan változtassuk meg a MÉDI-t, azért, hogy nagyobb hatékonysággal dolgozhassunk vele.

A továbbiakban adatokat mutatok arról, hogy az mekkora forgalma van az online MÉDI-nek, és egyéb statisztikai adatokat vonok le ebből. Kitérek még a MÉDI-ben lévő számítások javítására is, mely alatt azt értem, hogy milyen sorrendben, mely tételeket, hogyan, és mi alapján kéne javítani, abban az esetben, ha elindulna az a folyamat, hogy a MÉDI-t tágabb körökben is használni akarnák.

A forrásanyag, melyből legtöbbet dolgoztam a MMK honlapján lévő Díjszabás pdf dokumentum, illetve a fent említett geodétáknak kiküldött kérdőív, amelyből későbbiekben kisméretű statisztikát is állítottam fel.

Irodalom:

1. M1 Mérnökgeodéziai Szabályzat, MÉM OFTH. 1975.

2. M.2. Mérnökgeodéziai Tervezési Segédlet 2011 http://mmk-ggt.hu/m2/M2_2011_03_29.pdf

3. MMK MÉDI 2010 http://mmk-ggt.hu/medi/medi_2010.pdf

szerző

  • Joó Péter
    építőmérnöki
    nappali

konzulens

  • Dr. Siki Zoltán
    adjunktus, Általános- és Felsőgeodézia Tanszék

helyezés

Egyetemi Hallgatói Képviselet Jutalom