Kőfelületek csúszásvizsgálata a BME K épület aulájának példáján bemutatva

A járólapok és kőburkolatok felhasználhatóságát jelentősen befolyásolja azok csúszásmentessége és felületi tulajdonságai. A jelen dolgozat egy példán keresztül mutatja be a kőfelületek csúszósságának vizsgálati módszereit és azok alkalmazását a felületek minősítésében. A kutatás során a BME központi épületének auláját elemeztem, amelynek a nagy gyalogos forgalom mellett az a másik különlegessége, hogy a Műegyetemen belül ebben az épületben található legnagyobb kiterjedésű olyan felület, amely természetes kővel van burkolva. A kőlapok anyaga főként siklósi tömött mészkő, de a különböző felújítások során alkalmaztak vörös színű tardosi tömött mészkövet, valamint világos színű ősmaradvány dús tömött mészkövet is az erősen kopott és elhasználódott kőlapok pótlására. A kopásvizsgálatot SRT-ingával, illetve a Floor Slide Control 2000 nevű műszerrel egyaránt végrehajtottam, ugyanazokon a kőlapokon, két, egymásra merőleges irányban. Összesen több mint 500 mérést végeztem SRT-ingával. A mérések alapján látható, hogy a kőfelületek erősen csúszósak, SRT értékük 3 és 29 között változott. A Floor Slide Control 2000-es adatok is jelentősen szórnak (átlagosan 0,3-0,8 között változtak). A felületi érdesség és csúszás vizsgálatok azt igazolták, hogy a BME K épület aulájának járófelülete jelentősen elhasználódott, az évek során lekopott, és az eredeti érdesített felületnek csak a nyomai láthatók. Mindezek alapján a kőlapok csúszásveszélyesek, felületi érdesítésük javasolt.

• Back Márta
    építőmérnöki