Regisztráció és bejelentkezés

Teherhordó üvegoszlopok kialakítási kérdései

NÉV: JAKAB ANDRÁS

Teherhordó üvegoszlopok kialakítási kérdései

Összefoglalás

Az üveg napjainkban egyre nagyobb tért nyer a transzparens tulajdonsága miatt, mint teherhordó szerkezet, ezért is emlegetik úgy, mint a III. évezred anyaga. Azonban a transzparencia mellett egy másik lényeges tulajdonsága a ridegsége, vagyis a törékenysége, ezért is egyre fontosabb, hogy átgondolt elvekre épült szabványt alkosson nemzetközi és hazai tapasztalatokra alapozva a magyar mérnöktársadalom. Dolgozatom is ezt a célt szolgálja.

Üveg feldolgozó üzemi nyári gyakorlati tapasztalataimra alapozva mutatom be az üveg megmunkálásával kapcsolatos feladatokat, erősítési eljárásokat.

A dolgozatom fő témája az üvegoszlopok. Ismertetem a főbb kialakítási típusokat, milyen üvegmegfogási lehetőségek vannak, milyen üveg felépítési rétegrend jellemző az oszlopokra, attól függően, hogy milyen hatások érhetik.

Az üvegoszlopok kihajlására vonatkozóan a BME Építőanyagok és Mérnökgeológia Tanszékén kísérleteket végeztünk. A kísérleteknél 3 eltérő magasságú üveget vizsgáltunk (próbatest magassága H=1000 mm, 920 mm, 840 mm).

• Kísérleti állandók voltak: a megtámasztás típusa (befogás, befogási magasság); az üvegek szélessége (B=80 mm) és típusa (TVG), lamináló anyag típusa (EVA) és vastagsága (0,38mm).

• Kísérleti változók voltak: az üveg rétegek száma (egyrétegű 8 mm vastag ill. kétrétegű 2×4 mm vastag); terhelési sebesség (0,5 mm/min; 1 mm/min).

A próbatestek terhelése során mértük az erőt és az elmozdulásokat. Minden üveget tönkremenetelig vizsgáltunk. Tájékoztató jelleggel az üveg felületén nyúlásmérő bélyegekkel a felületi alakváltozásokat is regisztráltuk.

Végül a kísérlet eredményeit röviden összehasonlítottam az irodalomban fellelhető számítási képletek eredményeivel a teherbírási és a használhatósági értékekre vonatkozóan.

Acél és vasbeton, fa szerkezetek szabványai esetében már ismertek azon paraméterek, melyeket a mérnökök a kihajlás számításnál figyelembe tudnak venni.

TDK dolgozatommal célom feltárni az üvegoszlopok kihajlási viselkedését, amely a mérnököket hozzásegítheti pl. a számításoknál szükséges anyag és geometriai paraméterek bevezetéséhez.

szerző

  • Jakab András
    építőmérnöki
    nappali

konzulensek

  • Dr. Nehme Salem Georges
    egyetemi docens, Építőanyagok és Mérnökgeológia Tanszék
  • Dr. Pankhardt Kinga
    Vendég oktató, Általános- és Felsőgeodézia Tanszék

helyezés

Egyetemi Hallgatói Képviselet Jutalom