Regisztráció és bejelentkezés

Regionális adatelemzés betonok életciklus-elemzéséhez Magyarországon

A beton az egyik legszélesebb körben használt építőanyag, azonban elkészítéséhez nagymennyiségű nyersanyag felhasználása is szüksége. A nyersanyagfogyasztást és az erőforrások kimerülését elkerülhetjük újrahasznosított adalékanyagok és cementtartalmú kiegészítő anyagok használatával. A betonipar által gyakorolt környezeti hatások számszerűsíthető módon mérhetők életciklus-elemzéssel. A nyersanyagok és termékek szállítási távolságai nagymértékben befolyásolják az építőanyagok környezeti hatásait, különösen is az adalékanyagok esetében.

A jelen tanulmány célja a betongyártás szállítási távolságaira vonatkozó regionális adatgyűjtés és elemzés. A vizsgált nyersanyagok természetes adalékanyagok, újrahasznosított adalékanyagok, cement és perlitpor és az újrahasznosított betonporok mint cement kiegészítő anyagok voltak. Az építési és bontási hulladékok világszerte nagy mennyiségben fordulnak elő, míg a perlit csak regionálisan.

A szállítási távolságok meghatározásához a QuantumGIS szoftvert használtam. A beton hagyományos és alternatív nyersanyagainak szállítási távolságaira vonatkozó regionális adatgyűjtés mérföldkövet jelentene a regionálisan kifejlesztett és alkalmazott fenntartható betongyártás pontosabb életciklus-elemzéséhez.

szerző

  • Mester-Szabó Eszter
    Építőmérnöki szak (műszaki alapdiploma BSc szint)
    alapképzés (BA/BSc)

konzulensek

  • Dacic Amina
    PhD student, Építőanyagok és Magasépítés Tanszék
  • Dr. Fenyvesi Olivér
    adjunktus, Építőanyagok és Mérnökgeológia Tanszék

helyezés

Jutalom