Regisztráció és bejelentkezés

BIM a Létesítménygazdálkodási Alkalmazásokban

Az építmény-információs modellezés (BIM) paradigmaváltást hozott az építőiparban azáltal, hogy dinamikus és együttműködésen alapuló megközelítést kínál az építőipari projektmenedzsmenthez a teljes életciklusán keresztül. A BIM megkönnyíti olyan épületmodellek létrehozását, amelyek átfogóan rögzítik a projekt fizikai és funkcionális aspektusait, a kezdeti tervezési és tervezési szakaszoktól a kivitelezési és üzemeltetési fázisokig.

A létesítménygazdálkodás az épület építésének befejezése és átadása után kezdődik. Ez egy folyamatos folyamat, mely az épület teljes életciklusát felöleli. A fő cél az épített eszközök és egyéb eszközök (berendezések, terek, tárgyak stb.) optimális menedzselésének biztosítása. Az épület nem működhet létesítménygazdálkodás nélkül, mivel magában foglalja az összes olyan tevékenységet, amely integrálja az üzleti adminisztrációt, a vagyonkezelést, a karbantartást, a szerződéskezelést, a felújítást, a felújítást stb.

Bár ma már számos BIM-alkalmazás áll rendelkezésre, ez a kutatás elsősorban az Autodesk Revitre összpontosít, mint a modellezéshez kiválasztott szoftverre.

A kutatás célja egy olyan feltörekvő terület, amely azon az elméleti felvetésen alapul, hogy a létesítmény életciklusa során generált és rögzített BIM-információk javíthatják a létesítmény irányítását. Ezt a tételt kiindulópontként használva a dolgozat célja, hogy megvizsgálja a BIM értékét és az FM-alkalmazásokban való elfogadását befolyásoló kihívásokat.

A dolgozat mindezt egy esettanulmányon keresztül teszi, mely során a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem MM-MG épületében található Anyagvizsgáló Labort választottuk alapnak. A vizsgálat során az MM-MG épületet modellezzük Revit alkalmazásával, majd egy adott helyiséget választunk ki Lidar-szkennelésre. A BIM modellt ezután a pontfelhő segítségével lesz pontosítva és bővítve, hogy megfeleljen az FM elvárásainak. Ebben az összefüggésben a kapcsolódó eszközök a felmérési adatok alapján kerülnek beépítésre a modellbe, az épületüzemeltetésben szükséges információtartalom feltüntetésével.

Emellett ez a kutatás magában foglalja a BIM-technológiáknak a létesítménygazdálkodást támogató felhasználásával kapcsolatos nemzetközi tudományos szakirodalom vizsgálatát.

szerző

  • Raksa Mom
    Építőmérnöki szak (műszaki alapdiploma BSc szint)
    alapképzés (BA/BSc)

konzulens

  • Dr. Nagy Balázs
    Egyetemi docens, Építőanyagok és Magasépítés Tanszék

helyezés

Jutalom